NB Medier ny tjenesteudbyder i WAYF

Medie­virksomheden NB Medier er nu blevet optaget i WAYF som tjeneste­udbyder. Den tekniske tilslutning er gennemført, så danske og nord­atlantiske forsknings- og uddannelses­institutioner fremover kan give adgang til NB Mediers tjenester med brugernes vante institutions­login.

NB Medier udgiver uafhængige, abonnements­baserede niche­medier med fokus på dansk politik, forvaltning og velfærdsområder. Blandt tjenesterne er NB Beskæftigelse, NB Økonomi og andre målrettede nyheds- og vidensressourcer for professionelle brugere.

Professionshøjskolen Absalon (“PHA”) bliver den første af NB Mediers kunder til at tage den nye mulighed i brug. PHA's bibliotek ønsker at give brugere adgang til NB Beskæftigelse via institutionens interne login – og samtidig få bedre mulighed for at følge brugen af den digitale forlags­ressource.

Netop brugs­statistik er en vigtig del af værdien for biblioteker og institutioner. Når en tjeneste tilgås gennem WAYF, bliver det enkelt at stille statistik til rådighed om brugen på institutions­niveau – uden at institutionen selv skal etablere og vedligeholde særskilte tekniske løsninger til formålet.

Tilslutningen af NB Medier er endnu et eksempel på at flere forlags- og medie­tjenester bevæger sig fra IP-baseret adgangs­kontrol til adgang via single sign-on (“SSO”). Den udvikling drives i øjeblikket blandt andet af større internationale forlag, som i stigende grad ønsker SSO-baseret adgang frem for adgang baseret på institutionernes IP-adresser.

For institutionerne betyder dét en mere sammen­hængende bruger­oplevelse: Studerende og ansatte kan tilgå relevante digitale ressourcer med samme login som de i forvejen bruger ved institutionens øvrige tjenester. For tjeneste­udbyderne betyder det samtidig en mere moderne og skalerbar adgangs­model.

De store internationale forsknings­forlag er allerede SSO-tilgængelige for institutionerne i WAYF gennem WAYF selv eller andre identitets­føderationer i eduGAIN. Derfor er det en vigtig fortsat opgave at få de forlag og medie­tjenester med som endnu ikke tilbyder institutions­kunder SSO – med i forsknings- og uddannelses­sektorens fælles infrastruktur for digital identitet. Endnu utilsluttede tjeneste­udbydere i målgruppen er velkomne til at kontakte WAYF-sekretariatet for assistance.

Institutioner som ønsker at tilgå NB Mediers tjenester med interne digitale identiteter, behøver blot kontakte NB Medier og oplyse det.